Blíží se léto a s ním spoustu krásných chvil u vody. Bude se s dětmi piknikovat, rybařit, jezdit na lodičkách, skotačit u vody i ve vodě. A možná si budete chtít chvilky se svým dítkem zpříjemnit učením se nějakých nových dovedností. Vždy je dobré se obrátit na odborníky v plaveckých školách nebo Baby Clubech. Ale pokud máte dostatek trpělivosti a zkušeností, či vlastní praxe z plaveckých kurzů, zkuste si s námi projít základní metodickou řadu při výuce šipky.
Obecně se dá říci, že děti spíše baví ve vodě dovádět, hrát si a skákat bláznivé skoky. Šipka je svým způsobem složitý skok. Ale když se umí a skáče se z větších výšek, je skokem velmi ladným a kouzelným. Čím je doba letové fáze delší, tím se šipka stává skokem tajemnějším.
nevadí mu voda v uších, očích a obecně na obličeji
nemá strach z hloubky, kde případně nestačí
je schopno udělat z rukou tzv. „stříšku“ - horní končetiny zvedne nad hlavu, kde se spojí do stříšky, hlavu schová mezi paže a bradu přitiskne k hrudníku
Jedna názorná ukázka vydá za 100 vysvětlujících vět. Pokud se sami na šipku necítíte, můžete se přiučit pohledem na šipku jiného zkušeného dítěte.
Určitě začněte napřed výuku šipky z polohy na bříšku. Pomocníkem nám bude mírně nakloněná velká deska. Rodič pomůže dítěti projít šipkou z úrovně hladiny. Ruce jsou ve „stříšce“, hlava schovaná mezi pažemi, brada přitisknutá ke krku. Pro dítě je takovéto klidné projití celým pohybem velmi účinné. Je lepší aby byla rovina desky trochu nakloněná do vody , líp tak dítě do vody sklouzne. Pravda. Tento první krok lze zrealizovat krásně na bazéně. V přírodě to bude těžší, ale lze zkusti i z nafukovací matračky na vodě nebo z velké desky či surfovacího plováku.
Další krok je ze sedu. Dítě si sedne na kraj bazénu (dolní končetiny má ve vodě) a s dopomocí rodiče projde celou šipkou ze sedu. Rodič stojí proti dítěti ve vodě. Dítě udělá stříšku, uši má schované mezi pažemi, brada pevně přitisknutá k hrudníku. Rodič vezme ruce dítěte a plynule dopomůže dítěti při skoku projít celým prvkem dokončeným splývavou polohou. Dbejte opravdu na to, aby dítě mělo bradu přitisknutou k hrudníku a opravdu šly do vody napřed horní končetiny, následované hlavou, trupem a dolními končetinami. A bradu musí mít opravdu stále na hrudníku. Pokud dítě neustále zvedá hlavu, dejte mu za úkol držet bradou nějakou malou dětskou hračku. Dítě se bude soustředit na to, aby hračku neztratilo a mnohem lépe se mu bude tento prvek dařit splnit. Pokud najdete nějakou část prvku, s kterým si dítě nebude umět poradit, vždy je efektivnější hra než dril. Zahrajte si na hru, že dělá, že nic neslyší. Uvidíte, že pevné přitisknutí paží na uši, aby dítě nic neslyšelo, bude fungovat lépe než věta: „.......sakra, drž ty horní končetiny na uších“.
Také není špatné mít na dně bazénu hračky, které motivují k jejich sledování a hledání. Pokud dítěti stále bude lumpačit zvedající se brada, může zkusti rodič změnu svého postavení. Stoupne si ze strany dítěte, jednou rukou přidržuje dítěti hlavičku a druhou rukou ho uchopí za dlaně a opět velmi citlivě mu pomůže při skoku a proplutím celého skoku. Rodič si musí dát velký pozor, aby vedl dráhu skoku opravdu rovně a neměl tendenci s dítětem manipulovat do strany.
Pokud máte pocit, že dítě tento prvek zvládá s jistotou, můžete přejít do kleku.
Následuje klek na jedné noze.
Kousek od finální podoby nás dělí skok z dřepu.
A už schází jenom skok z pokrčených nohou.
Jakmile zvládáte první fázi skoku z úrovně hladiny, můžete přidat destičky a úroveň odrazové plochy zvyšovat.
Rodič začíná se svojí dopomocí napřed z vody, postupně si může kleknou a pak i stoupnout na břeh k dítěti. A opět mu plynule pomáhá projít celou dráhou šipky.
Dětem se bude mnohem lépe spolupracovat, pokud budou skákat do předem určeného prostoru. Může to být obruč ležící na vodě či větší nafukovací kruh.
Pokud už dítě šipku umí, můžete přeskakovat, podskakovat nebo proskakovat obručí či nějakou jinou plaveckou pomůckou.
Natočte své dítko na mobil. Ukázka vlastního skoku je většinou efektivnější než spoustu vysvětlujících slov.
před skokem zkontrolovat dostatečnou hloubku vody
děti musí mít, z bezpečnostních důvodů, palce dolních končetin ohnuté přes okraj bazénu či odrazové plochy
propojit výuku hrou
chválit
nikdy na své dítě nespěchejte. Pokud řekne, že už nechce skákat, že ho to nebaví, či dokonce se mu skok nelíbí, respektujte jeho názor.
Pokud se daří, pokračujte dál a šipku zdokonalujte.
Pokud jste šipku zkoušeli a dítě tento prvek nezaujal, odložte další výuku o několik dnů později. Nebo se opravdu můžete obrátit na plavecké školy a kluby, kde instruktoři mají bohaté zkušenosti a také spoustu motivačních plaveckých pomůcek.
Hodně radosti u vody a spoustu vydařených šipek !
Tento text sloužil jako podklad: idnes.cz,
Objekt v Praze 5 Stodůlkách představuje špičku mezi bazény určenými pouze pro plavání kojenců a plavání dětí.
V gymnáziu v Přípotoční jsou prostory Juklíku s bazénem pro plavání dětí, vaničkou, barem a hernou pro děti.
Lekce aqua-aerobicu probíhají ve večerních hodinách a atmosféra lekcí je neuvěřitelná. Přijďte vyzkoušet i vy. Zamilujete se.